Pozyskanie środków unijnych to dopiero połowa sukcesu

Ilość osób starających się o przyznanie im środków unijnych jest bardzo duża. Pieniądze te można, bowiem przeznaczyć na wiele projektów, których zrealizowanie w inny sposób byłoby praktycznie niemożliwe. Fundusze unijne stały się, więc niepowtarzalną szansą, którą jako przedsiębiorczy naród całkiem dobrze wykorzystaliśmy, znajdujemy się bowiem w czołówce państw, które w największym stopniu skorzystały z akcesji z Unią Europejską.

Ilość osób starających się o przyznanie im środków unijnych jest bardzo duża

Autor zdjęcia: GotCredit

Aby móc pozyskać środki unijne, trzeba przejść przez procedurę konkursową, z której to wyłaniane są następnie najlepsze projekty. Konkurencja jest tu bardzo duża. W każdym, bowiem naborze ilość chętnych znacznie przekracza możliwości Programu. Aby więc móc cieszyć się z obecności w grupie beneficjentów należy dobrze przygotować swój wniosek i inne, niezbędne do tego celu dokumenty.

Pieniądze przyznane… i co dalej?

Z pewnością w momencie, gdy pieniądze zostaną przyznane ma się sporo powodów do świętowania. Radość może się jednak szybko skończyć, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że czeka nas rozliczanie projektów unijnych. I tu, ku zaskoczeniu wielu mogą zacząć się przysłowiowe schody.

Jeśli bowiem nie miało się tego wcześniej na uwadze, wcale nie jest to łatwe przedsięwzięcie. Złe ujęcie poniesionych wydatków, czy tez zakwestionowanie ich przez urzędników skończyć może się, bowiem w najlepszym wypadku nieotrzymaniem zwrotów z tego tytułu. A wiadomo, że znalezienie się w takiej sytuacji dla każdego jest bardzo trudne. Nie bierze się, bowiem pod uwagę, że coś może pójść nie tak i nie odzyska się pieniędzy. Tymczasem tak właśnie może się stać, gdy nie wiemy jak rozliczać projekty unijne.

Nie mając doświadczenia w takiej materii, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zajmują się tym zawodowo. Ale co istotne, współpracę taką warto nawiązać już wcześniej – na etapie przegotowywania wniosku. To, bowiem w dużej mierze właśnie od niego będzie zależało to, czy projekt finansowany ze środków unijnych uda się dobrze rozliczyć.

Comments are closed.