Czy warto starać się o dotację dla firmy?

Wielu przedsiębiorców stara się pozyskać dotacje dla firm (o których więcej pod linkiem: http://www.strategor.pl/). O atrakcyjności tego rodzaju finansowania przesądza zwłaszcza charakter tego rodzaju pomocy, czyli jej bezzwrotność. Możliwość pozyskania kilkunastu, a nawet kilkuset tysięcy złotych (w zależności od Programu i instytucji przydzielającej środki) z pewnością jest bardzo atrakcyjna. Nic, więc dziwnego, że na rynku pojawiły się również firmy, których głównym profilem działalności jest pomoc w uzyskiwaniu dotacji. Działania te opierają się nie tylko na pomocy przy opracowywaniu wniosku, ale także wsparciem przy rozliczaniu dotacji, co nierzadko potrafi przysporzyć wielu problemów beneficjentom środków.

Szansa na rozwój czy niepotrzebna biurokracja?

Stres związany z koniecznością rozliczenia dotacji potrafi wiele osób zniechęcić do ubiegania się o dotacje, a szkoda, bowiem pieniądze te można przeznaczyć na wiele istotnych celów, które z pewnością przełożyłyby się na rozwój firmy

Autor zdjęcia: _foam

Niewątpliwie nie jest łatwo otrzymać dotację. Aby móc znaleźć się w grupie beneficjentów trzeba nie tylko opracować biznesplan i wniosek, ale również zadbać o to, by komisja weryfikująca wniosek pozytywnie oceniła zawarte w nich informacje. Najczęściej przedsiębiorcy zlecają opracowanie wniosku firmom doradczym, które mając doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy wykonują to pod kątem wymogów stawianych przez komisję. Mówiąc wprost – wniosek opracowywany jest w taki sposób, by możliwie jak najbardziej uprawdopodobnić nasze szanse otrzymania dotacji.

Nie każdemu przedsiębiorcy to jednak odpowiada, zwłaszcza, że nie jest wcale takie łatwe rozliczenie dotacji. Stres z tym związany potrafi wiele osób zniechęcić do ubiegania się o dotacje, a szkoda, bowiem pieniądze te można przeznaczyć na wiele istotnych celów, które z pewnością przełożyłyby się na rozwój firmy.

Comments are closed.